Czym się różni hotel od hostelu?

Dwa bardzo podobnie brzmiące słowa – hotel i hostel. Co oferuje swoim klientom jeden a co drugi z obiektów?

Na początku warto zaznaczyć, że hotel a hostel to nie do końca to samo. Czasy, kiedy hostele uważano za tanie, zbiorowe noclegi, głównie dla biednych choć żądnych przygód studentów, na szczęście minęły. Hostele, które aktualnie powstają na naszym rynku a także te, które żadną nowością nie są, bo już istnieją, podniosły w ostatnich latach swoje standardy, zachowując przy tym swój niepowtarzalny klimat.

Łóżko czy pokój?

Potrzebny Ci cały pokój czy samo łóżko? To najistotniejsze pytanie, gdy zastanawiasz się z jakiej opcji lepiej byłoby Ci skorzystać. Różnica między hotelem a hostelem jest taka, że w tym pierwszym, gość może wynająć pokój prywatny. Takie pokoje są jedno, dwu, lub trzyosobowe.

Hostel tak naprawdę oferuje samo łóżko a pokoje w nim są wieloosobowe. W jednym, hostelowym pokoju, na piętrowych łóżkach, bo głównie takie można tam spotkać, może przebywać nawet dwadzieścia osób… Do hostelu, goście przychodzą jedynie na noc się przespać. Jeżeli hostel kojarzy Ci się z akademikiem, to jest to jak najbardziej trafne skojarzenie. Pokoje wieloosobowe w hostelach to nie jedyna, choć najtańsza z możliwych opcji. W tego typu obiektach również można znaleźć pokoje bardziej kameralne dla dwóch lub trzech osób. Ma to jednak swoją, odpowiednio wyższą cenę. W hotelu płacisz za cały pokój, który możesz zajmować sam lub maksymalnie z dwiema innymi osobami, np. życiowym partnerem i dzieckiem. Hostel o nieco wyższym standardzie niż ten potocznie znany, może oferować oddzielną łazienkę do każdego z pokoi. To, co w hotelu goście mają na wyłączność (wspomniana łazienka chociażby) w hostelu jest wspólne. Goście hostelowi wspólnie korzystają z pralki, suszarki do ubrań, żelazka. Mają wspólną kuchnię, łazienkę oraz salon.

Samotnik czy dusza towarzystwa?

Wynajęcie pokoju w hotelu zapewnia gościom nocleg oraz wypoczynek w odosobnieniu. Każdy hotel ma swoją restaurację, która serwuje nam posiłki. Goście nie wchodzą sobie w paradę, mówiąc kolokwialnie. Każdy z nas jest inny – dla kogoś jest to zaleta a dla kogoś innego, wada.

Hostel oferuje taki jakby współlokatorski pokój lub mieszkanie, gdzie poza łóżkami, wszystko jest wspólne. Goście w hostelu dzielą jeden pokój. Wspólnie przygotowują posiłki, jedzą przy wspólnym stole, spotykają się w salonie i w ten sposób integrują się. Często można w jednym hostelowym pokoju, znaleźć więcej niż jedną narodowość. Hostel zbliża ludzi. Sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. Jeżeli jesteśmy otwartymi na świat podróżnikami, wybierzmy hostel, jeżeli stawiamy na zaciszny pokój w odosobnieniu, lepiej wybrać hotel.

Inne różnice

Aby zorganizować sobie własny hostel i rozpocząć tego typu działalność biznesową, wystarczy tak naprawdę posiadać własne mieszkanie. Może być ono zlokalizowane w centrum miasta, w jakiejś stylowej kamienicy. Na hotel potrzeba znacznie więcej miejsca. Hotele muszą spełniać odpowiednie normy prawne, by w ogóle zaistnieć. W hotelu łatwiej o rezerwację pokoju, ponieważ, w przeciwieństwie do hostelu, trudniej tam o pełne obłożenie. Nocleg w hostelu jest o wiele tańszą usługą niż tą, którą oferuje hotel. Są to inne warunki. Zupełnie inny standard. Jeżeli lubimy podróżować, poznawać nowych ludzi i mamy ograniczony budżet, wówczas sprawdzi się nam hostel, ponieważ im więcej osób będzie w danym pokoju tym mniej zapłacimy w nim za łóżko. Za spokój i odosobnienie w hotelu, większy komfort i większą anonimowość będziemy musieli zapłacić więcej. Pamiętajmy, że nie wszystko kręci się wokół pieniędzy. Ważne jest też nasze samopoczucie. Nasza wygoda i wszystko to, co sprawi, że w danym miejscu będziemy czuć się dobrze.

Dodaj komentarz