Każdej minuty z naszej planety znika niemal 25 hektarów lasów. To powierzchnia porównywalna do wielkości 36 boisk piłkarskich. Wiele drzew ścinanych w wyniku rabunkowej gospodarki leśnej przetwarza się na podstawowe produkty – papierowe torebki, wykałaczki… Drzewostany można odtwarzać, jednakże potrzeba na to czasu i determinacji. Własne nawyki warto zmienić od zaraz.
Spacer w lesie czy parku relaksuje i dotlenia. W rozgrzanym mieście, podczas upałów, w cieniu drzew znajdujemy ochłodę i wytchnienie. Kartki papieru, drewniane meble – to elementy otaczającej nas rzeczywistości tak oczywiste, że nie zwracamy na nie większej uwagi. Gdyby ich zabrakło, nasza codzienność zmieniłaby się drastycznie.
W 1951 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa ogłosiła 10 października Dniem Drzewa, obchodzonym od tego czasu w krajach członkowskich wspólnoty. Dla każdego może to być dobry moment na refleksję i zmianę nawyków na bardziej przyjazne dla środowiska i ochrony zasobów leśnych. Co można zrobić?
Mniejsze zużycie to mniejsze zapotrzebowanie
W rezultacie bardziej kontrolowana wycinka. Kupując papier czy inne artykuły z drewna, wybieraj te, które posiadają certyfikat FSC. Potwierdza on, że drewno wykorzystane do produkcji pochodzi z legalnych źródeł, a wyroby powstały w ramach odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Bądź uważny, jeśli masz wątpliwości – pytaj sprzedawcę.
Ograniczaj, używaj ponowie, przetwarzaj
– te trzy zasady to doskonały przewodnik w drodze do bardziej ekologicznego stylu życia. Wybieraj papier z makulatury, najlepiej certyfikowany, niebielony i wyprodukowany bez użycia chloru. Korzystaj z funkcji druku dwustronnego, kartki zapisane z jednej strony wykorzystuj ponownie, np. do szybkich notatek. Minimalizuj zużycie produktów pochodzenia drzewnego – nie używaj jednorazowych opakowań, naczyń i sztućców. Papierową torebkę zastąp np. płócienną siatką.
Sięgając po przybory piśmiennicze zwracaj uwagę, czy zostały wykonane z surowców wtórnych, mają opakowania nadające się do ponownego przetworzenia lub posiadają certyfikat ekologiczny np. NF Environnement (NF 400). Czy wiesz, że masz do wyboru ołówki i kredki, których korpusy wykonano z żywicy syntetycznej i materiałów z recyklingu, a nie z drewna? Znajdziesz je w linii BIC ECOlutions, której produkty zostały zaprojektowane tak, by chronić naturalne zasoby naszej planety. Co więcej, do 2025 roku 100% opakowań produktów BIC będzie nadawało się do ponownego użycia, recyklingu lub kompostowania. To jedno z ekologicznych zobowiązań podjętych i wdrażanych przez tę firmę.
Każdy ma wpływ na odpowiedzialne zarządzanie zasobami leśnymi poprzez dokonywanie świadomych wyborów na co dzień. Niestety czas nie jest naszym sprzymierzeńcem, dlatego decyzję o zmianie swoich nawyków warto podjąć jak najszybciej.